5 powodów, dla których warto trenować pilates

605
wyświetleń
5 powodów, dla których warto trenować pilates

Wymyślony przez Josefa Humbertusa Pilatesa system ćwiczeń, będący swoistym połączeniem jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych, dziś znajduje się w ofercie niemal każdego klubu fitness. To forma aktywności fizycznej, którą możesz także trenować w domu! Chcesz wiedzieć, co daje trenowanie pilatesu? Przeczytaj artykuł!

Pilates jest znany i przez wielu lubiany od lat. To zestaw ćwiczeń, które można wykonywać nie tylko na zajęciach fitness, ale z powodzeniem możesz trenować go także w pojedynkę w domu. Dlaczego warto poświęcić czas i jaki wpływ na nasze zdrowie ma pilates?

Pozytywny wpływ na psychikę

Sport uprawiamy przede wszystkim dla zdrowia fizycznego. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch, ponieważ regularna aktywność fizyczna sprzyja dobremu samopoczuciu. Podczas wysiłku uwalniają się endorfiny, zwane hormonami szczęścia, a dodatkowo podczas ćwiczeń pilatesu pracuje się nad skupieniem i oddechem. Dzięki temu mamy szansę poprawić naszą koncentrację oraz zrelaksować się i odprężyć.

Podczas dobrze przeprowadzonego treningu czujemy przypływ energii, a nasze ciało i umysł są wypoczęte. Jeszcze jedna korzyść, jaką czerpiemy z ćwiczeń, to lepsze poznanie własnego ciała, w tym jego ograniczeń. Na dłuższą metę te pozytywne skutki dla psychiki mają korzystny wpływ także na ciało – w końcu w organizmie ludzkim wszystko jest ze sobą połączone.

Zwalczanie problemów z kręgosłupem

Twórca tego systemu ćwiczeń na co dzień zmagał się z krzywicą. W związku z tym pilates powstał w dużej mierze z myślą o korygowaniu wad postawy i leczeniu chorób kręgosłupa. Trening wzmacnia mięśnie wokół rdzenia kręgowego odpowiedzialne za stabilizację i podparcie kręgosłupa. W ten sposób kształtujemy prawidłową postawę ciała, a także chronimy stawy przed urazami. Poprawia się również nasza koordynacja ruchowa. Ćwiczenia te mogą więc stanowić formę rehabilitacji po urazach mechanicznych. Stabilizacja kręgosłupa i zwiększenie siły mięśni działa też jak tabletka przeciwbólowa i redukuje popularny w dzisiejszych czasach ból pleców. W dalszej perspektywie zapobiega to także bólom głowy, w które ból pleców może się przerodzić.

Szybsze odchudzanie i wyrzeźbienie sylwetki

Pilates skoncentrowany jest wokół rdzenia kręgowego, ale jednocześnie angażuje do pracy całe ciało. Podczas dobrze przeprowadzonego treningu wzmacniane są mięśnie dna miednicy, brzucha, bioder czy pośladków. Pomaga to w kształtowaniu sylwetki, a nasze ruchy stają się bardziej płynne. Ćwiczenia pilatesu można więc wykorzystać z powodzeniem jako wspomaganie w odchudzaniu. Regularna aktywność pomoże obniżyć cholesterol i spalić tkankę tłuszczową na rzecz przyrostu masy mięśniowej. Jednak, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, nie możemy zapomnieć o zdrowym odżywaniu i innych dawkach ruchu.

Poprawa ogólnej kondycji organizmu i pracy organów wewnętrznych

Pilates wzmacnia mięśnie całego ciała, a więc możemy się spodziewać efektów w postaci poprawy kondycji i zwiększenia wytrzymałości organizmu. Bardzo ważną kwestią podczas ćwiczeń jest kontrola oddechu. Pogłębiony oddech zwiększa podaż tlenu do poszczególnych komórek, co odżywia tkanki i pobudza krążenie. Zwiększa się też pojemność płuc. Regularny trening obniża poziom cholesterolu i pobudza trawienie. To wszystko daje efekt w postaci silnego, zdrowego organizmu. Mogąca się nim pochwalić osoba rzadziej choruje, a więc można stwierdzić też, że pilates poprawia naszą odporność.

Pilates to sport praktycznie dla każdego!

Na koniec chcemy rozwiać wątpliwości każdego, kto zastanawia się, czy pilates to system ćwiczeń odpowiedni dla niego. Pilates niemal nie ma ograniczeń i nie stwarza ryzyka urazów! Aby zacząć trenować, wcale nie trzeba być wysportowaną osobą o świetnej kondycji. Nawet jeśli siła Twoich mięśni jeszcze nie jest zbyt imponująca, podczas regularnych treningów wszystko się zmieni. Pilates pomoże Ci poprawić formę fizyczną, a także zwiększyć świadomość swojego ciała i pokochać siebie. Nie wahaj się i spróbuj już dziś!

Przeczytaj także: Joga – sprawdzony sposób na zimową chandrę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here