Ścianka wspinaczkowa – co warto o niej wiedzieć?

1558
wyświetleń
Co warto wiedzieć o ściance wspinaczkowej?
Co warto wiedzieć o ściance wspinaczkowej?

Ścianka wspinaczkowa postrzegana jest bardzo częso jako świetna rozrywka, która dodaje pewności siebie i kształtuje charakter. Jednak jest to przede wszystkim doskonała forma sportu konkurująca z powodzeniem pod względem korzyści z siłownią. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie jeszcze zalety ma wspinanie się na ściance, a także, gdzie można trenować w Poznaniu – ten artykuł jest idealną lekturą dla Ciebie!

Wspinanie – czym właściwie jest?

Mianem wspinania się nazywamy każde przemieszczanie po terenie na tyle stromym, że co najmniej do utrzymania równowagi konieczne jest użycie rąk. Pod tym terminem kryje się jednak wiele rodzajów wspinaczki, od wysokogórskiej po tę odbywającą się na niskiej, sztucznej ściance. Najbezpieczniejsza forma wspinaczki, idealna dla początkujących, to buldering. Stosowana przy tej metodzie ścianka jest niska (3-5 m), a zabezpieczeniem są rozłożone przed nią materace. Drugi wariant, pewnie lepiej przez większość z nas kojarzony, to wchodzenie po wyższej (8-10 m) ściance z asekuracją w postaci uprzęży i liny. Jeśli chciałbyś od razu zacząć od trenowania z liną, nie powinno to stanowić problemu. Pod okiem doświadczonego instruktora opanowanie podstaw asekuracji nie zajmuje dłużej niż godziny.

Korzyści z trenowania na ściance

Wspinanie się to nie tylko dobra zabawa, ale także świetny trening ogólnorozwojowy. Podczas tej formy aktywności pracują nie tylko ręce, ale praktycznie całe ciało. W ten sposób możemy wzmocnić mięśnie rąk, brzucha, pleców oraz nóg. Wspinaczka na ściance pozwala również spalić wiele kalorii – od 500 do 900 na godzinę. Uprawiając ten sport, zrobimy więc ważny krok do spełnienia marzeń o idealnej sylwetce. Poza poprawą kondycji fizycznej, praktykując wspinanie na ściance, możemy spodziewać się też korzyści psychicznych. Zdobywanie coraz większej wysokości wzmacnia poczucie pewności siebie, rozwija odwagę, pobudza ambicje i uczy szybkiego podejmowania decyzji. Ponieważ wspinamy się często z partnerem, mamy szansę poznać nowych ludzi i nawiązać ciekawe znajomości.

Czy to sport dla każdego?

Wspinaczka na ściance ma mnóstwo zalet, a jednak wciąż krąży wokół niej wiele mitów, które powstrzymuje nowe osoby przed rozpoczęciem treningów. Praktycznie każdy zadaje sobie pytanie o bezpieczeństwo, a niektórzy uważają nawet wspinaczkę za sport ekstremalny. Uspokajamy, że jest to prawda tylko w przypadku wspinaczki górskiej – ściankowa odmiana jest w zupełności bezpieczna. W specjalnie przystosowanych do tego warunkach mogą ćwiczyć nawet kilkuletnie dzieci. Nie jest też prawdą, że to sport tylko dla szczupłych osób o mocnych rękach. Osobom z nadwagą może być wprawdzie na początku nieco trudniej, ale z czasem nabiorą wprawy, a wspinaczka pomoże im w chudnięciu. Mięśnie rąk natomiast wzmocnią się już w trakcie treningu.

Zacznij trenować wspinaczkę w Poznaniu!

Na terenie Poznania znajdziemy kilka ścianek wspinaczkowych. Są to m.in.:

  • Centrum Wspinaczkowe Climbing Spot, ul. Puławskiego 13 – kompleks ścian wspinaczkowych kontynuujący tradycje legendarnego AZS-u. Dysponuje dwuczęściową bulderownią oraz częścią treningową. W Climbing Spot wykupić można karnet na wejścia, trening z instruktorem lub specjalny pakiet dla początkujących. Na zajęcia można zapisać też dziecko od 3 roku życia.
  • Blok Line, ul. Krzywoustego 72 – największa ściana wspinaczkowa w Poznaniu. To aż 1000 m2 ściany pokrytych tysiącami uchwytów wspinaczkowych. Miejsce to jest idealne i dla początkujących, i zaawansowanych. Oprócz karnetów na wejścia można tu wykupić również kurs wspinaczki z instruktorem.
  • Blokhaus, ul. Św. Michała 77 – największa bulderownia w Polsce. Na powierzchni ponad 1000 m2 znajdziemy setki bulderów, na które można wspinać się bez dodatkowego sprzętu. W ofercie znajduje się bardzo ciekawa opcja pakietów rodzinnych, dzięki której możecie się wspinać wszyscy razem.

Ściankę znajdziemy również w holu kompleksu Kinepolis oraz w Centrum Rezon znajdującym się w pobliskich Plewiskach.

Korzystanie ze ścianki wspinaczkowej to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Zacznij już teraz przygodę ze wspinaczką i przekonaj się, ile możesz dzięki temu zyskać!

Przeczytaj także: Gdzie na łyżwy w Poznaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here