O Niebieskiej Fali z Katarzyną Goździewską

817
wyświetleń
O Niebieskiej Fali z Katarzyną Goździewską

Wywiad z Katarzyną Goździewską, prezesem stowarzyszenia Niebieska Fala dla portalu AktywniewPoznaniu.pl.

Pani Kasiu, słuchałam wywiadu z Panią w Radiu Poznań sprzed roku. Pierwsze o co chciałabym zapytać to Pani historia oraz historia samego Stowarzyszenia. Skąd pomysł na jej założenie?

Bardzo miło słyszeć, że nasza  wizyta w „Małej czarnej” została przez kogoś wysłuchana! Taki był właśnie jej cel… sprawić, by temat bliski sercu mojemu i Marysi, która mi tam towarzyszyła, będzie nagłośniony. A temat ten to autyzm.  Z wyksztalcenia jestem pedagogiem specjalnym i od wielu już lat pracuję w przedszkolu, w grupie specjalnej dla dzieci z autyzmem. Mam tam okazję poznawać niesamowite dzieciaki oraz ich równie niesamowitych rodziców. Dzięki wielu rozmowom, jakie mam szanse z nimi prowadzić wiem, że ogromnym problemem jest dla rodzin zmagających się z autyzmem kwestia ciągle niskiej świadomości społecznej związanej z tym zaburzeniem.  Rodzice dzieci z autyzmem niestety nadal często spotykają się z przejawami braku zrozumienia ze strony społeczeństwa. Osoby dotknięte autyzmem wyglądają jak każdy z nas, niestety ich zachowanie nie zawsze wpasowuje się w nasze „normy” społeczne.  Wtedy też ich opiekunowie niejednokrotnie słyszą przykre komentarze, tudzież czują na sobie „oceniające” spojrzenia. Stąd też jako pedagog specjalny poczułam, że warto byłoby coś w tej kwestii próbować zmienić. Jednocześnie, w rozmowie z wspomnianą wcześniej Marysią, mamą mojego podopiecznego – biegającą w różnego rodzaju zawodach – stwierdziłyśmy, że ciekawym sposobem na „mówienie” o autyzmie, mógłby być bieg o charakterze charytatywnym.  I tak powstał pomysł na stworzenie Niebieskiej Fali – stowarzyszenia, które zajmie się jego przygotowaniem.

Jaki jest główny cel stowarzyszenia?

Nasze stowarzyszenie, to jeszcze nadal dość młody twór, ale bardzo silnie rozwijający się. Naszym celem jest podejmowanie działań mających zwiększać świadomość społeczną związaną z problemem autyzmu. Chcemy przybliżać objawy tego zaburzenia, wskazywać na właściwe sposoby reagowania na nie, przybliżać dostępne metody i formy terapii oraz edukacji. Chcemy także, by poprzez nasze działania osoby z autyzmem oraz ich całe rodziny miały okazję do podejmowania różnych aktywności, umożliwiających dobrze rozumianą integrację z innymi ludźmi. Na obecną chwilę cele te staramy się realizować głównie poprzez organizację biegu charytatywnego, jakim jest Niebieska Fala. W naszych głowach rodzą się już jednak pomysły, na inne inicjatywy które pomogą nam zrealizować nasze cele.

Niebieska Fala w Poznaniu
Niebieska Fala w Poznaniu

Autyzm jest chorobą, z którą zmaga się wiele rodzin. Czy im szybciej zdiagnozujemy autyzm u dziecka, tym większe prawdopodobieństwo na skuteczną walkę z nim?

Autyzm to nie choroba. To stan. To rodzaj specyficznie przebiegającego rozwoju. Specyfika ta polega na inaczej przebiegającym rozwoju w zakresie trzech głównych sfer: komunikacji  werbalnej i niewerbalnej, relacjach społecznych oraz w sferze posiadanych zainteresowań i sposobie zabawy (dotyczy dzieci). 

Jak zawsze działania terapeutyczne, rehabilitacyjne i edukacyjne warto podjąć możliwie najszybciej. Do tego jak wiadomo niezbędna jest szybka, rzetelna i trafna diagnoza. Nie powiedziałabym jednak, że chodzi tu o „walkę” z autyzmem, a raczej o wspólną pracę „domu” dziecka oraz zespołu specjalistów, mającą na celu wyposażenie go w możliwie największy repertuar wiadomości, umiejętności, sprawności pozwalających na maksymalnie samodzielne i pełne funkcjonowanie w świecie.

Gdzie rodzice mogą szukać pomocy i wsparcia w walce z autyzmem?

W Poznaniu funkcjonuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, mieszcząca się na ul. Słowackiego. Rzetelnej pomocy udziela także Stowarzyszenie ProFUTURO z ulicy Szamarzewskiego. Zapraszam również do kontaktu ze mną lub przedszkolem, w którym  pracuję – Przedszkole nr 91 „Bajka” z ulicy Cześnikowskiej.

Kwiecień to miesiąc walki z autyzmem, a kolor niebieski to symbol. W tym roku już po raz trzeci będziemy mogli pobiec dla osób zmagających się z tym zaburzeniem. Proszę opowiedzieć coś więcej o samym biegu oraz jego idei? Skąd pomysł akurat na bieganie?

Dlaczego bieg? Odpowiedź jest prosta – bowiem znaczna część naszego sztabu organizacyjnego to ludzie biegający w różnego rodzaju biegach oraz ludzie zaangażowani w różnym zakresie w organizowanie tego typu imprez.  Mamy wśród nas również amatorów chodzenia  „z kijami”. Stąd pomysł by nasze pasje połączyć z chęcią pomocy osobom z autyzmem. Tak powstał bieg Niebieska Fala. Po pierwsze mamy cel charytatywny –  chcemy wesprzeć Zespół Szkół Specjalnych nr 101 im. Jana Brzechwy w Poznaniu w sfinansowaniu zakupu elementów wyposażenia sali doświadczania świata. Chcemy też, jak wspomniałam wcześniej stopniowo zwiększać świadomość społeczną związaną z autyzmem – chcemy na ten temat trochę „pokrzyczeć”. Oczywiście naszym biegiem zachęcamy również do zdrowego trybu życia. Próbujemy pokazać, że każdy może zacząć swoją przygodę z bieganiem czy nordic walkingiem. Mamy nadzieję, że chociaż w jakimś stopniu przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu osób z autyzmem, pokazując, że mogą one i ich rodziny stanąć razem z innymi na linii startu i przemierzyć chociażby najmniejszy z naszych dystansów. W ramach samego biegu, 29.03.2020 roku, na błoniach naszego stadionu proponujemy dystans mini Fali – 1km – tutaj nie ma pomiaru czasu, tutaj nie ma wyścigu, tutaj biegniemy lub idziemy, żeby pomóc, być razem i pokazać, że los osób z autyzmem nie jest nam obojętny. Myślę, że jeden kilometr biegu lub spaceru jest w zasięgu każdego z nas! Dla nieco „silniejszych” zawodników proponujemy jeszcze bieg główny, z pomiarem czasu. Tutaj można zmierzyć się z trasą 5 lub 10 kilometrową, wytyczoną po urokliwych ścieżkach lasku marcelińskiego. Dystans pięciokilometrowy można również pokonać z tzw „kijami”.

Niebieska Fala już 29.03.2020 w Poznaniu
Niebieska Fala już 29.03.2020 w Poznaniu

Czy są jeszcze miejsca na tegoroczny bieg główny oraz mini bieg? W jaki sposób można dołączyć do wydarzenia?

Pakiety startowe jeszcze są, ale rozchodzą się w szybkim i cieszącym nas tempie. Zapraszamy na naszą stronę internetową: http://www.niebieskafala.pl/ . Tam można znaleźć odnośnik do zapisów oraz wszystkie niezbędne informacje na nasz temat. Zapraszamy również na nasz fanpage na Facebooku oraz kanał na YouTube.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z bieganiem, to jak powinien się przygotować na udział w Niebieskiej Fali?

Myślę, że zmierzenie się z Niebieską Falą na dystansie 1 km nie wymaga przygotowań – każdy jest w stanie pokonać ten dystans chociażby marszobiegiem czy spacerem.

Natomiast dystans 5 czy 10 km wymaga już pewnych przygotowań.  Zaczynającym swoją przygodę z bieganiem polecam marszobiegi, a więc mieszkanę marszu z truchtem. Zaczynamy od większej ilości marszu i z każdym treningiem wydłużamy ilość biegu. Warto tu wspomnieć o słuchaniu swojego organizmu, tak by nie zniechęcić się na starcie. W Poznaniu działa sporo grup biegowych. Warto taką znaleźć i wybrać się na wspólny trening. Bardziej doświadczone koleżeństwo z pewnością pomoże, ale przede wszystkim odpowiednio zmobilizuje do treningu.

Co poza samym biegiem będzie się działo w tym roku przy Stadionie Poznań?

Niebieska Fala to nie tylko biegi. Zapraszamy całymi rodzinami do naszej Strefy Animacji w godzinach 11:00-16:00. Dokładamy wszelkich starań, by każdy tu znalazł coś dla siebie. Będą gry i zabawy prowadzone przez Kids Run Academy, animacje i bańki mydlane w namiocie Frajda PARK. Miłośników zwierząt zapraszają wraz ze swoimi opiekunami niesowite psiaki z ekipy Golden Retriever WOŚP w Poznaniu. Udzielanie pierwszej pomocy zademonstrują Ratownicy z Grupa Paramed. Wrotkarnia Wywrotkarnia zorganizuje pokaz i warsztaty, a przy stoisku Zespół Szkół Specjalnych 101 w Poznaniu znajdziemy wszelkie informacje na temat autyzmu. W strefie animacji znajdziecie również stoiska takich firm jak I-KAR Centrum Chorób Serca i Układu Krążenia, Mały Guliwer oraz stanowisko firmy Bemer – Fizykalna Terapia Naczyniowa. Planujemy również inne atrakcje, o których już nie mówię, bo przecież każdy lubi niespodzianki. Zapraszamy! Przekonajcie się sami co uszykowaliśmy dla Was!

W czasie tegorocznej edycji zbiórka pieniądze trafią do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 101 w Poznaniu. Proszę powiedzieć, jak wygląda taka sala doświadczania świata? Jakie sprzęty oraz elementy wyposażenia trzeba zakupić?

Jest to w pełni profesjonalna terapeutyczna przestrzeń wypoczynku, relaksu oraz miejsce obniżające lęk i stres, wyciszające zmysły. Celami takiego miejsca jest:

  • ćwiczenie odpoczynku, relaksowania się
  • wybieranie między aktywnością a pasywnością
  • zwiększenie możliwości odbioru różnorodnych bodźców dotykowych, wzrokowych
  • wywoływanie zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa
  • ułatwienie pokonywania lęków
  • zwiększenie chęci do nawiązywania kontaktów

Stosowanie specjalistycznych sprzętów w Miejscu Poznawania i Doświadczania Świata pomaga uczniom w odbiorze wrażeń zmysłowych z otaczającego ich świata i ich ciała, stanowi metodę zajęć edukacyjnych, które w uzupełnieniu z zajęciami terapeutycznymi przynoszą pozytywne efekty.

W pełni wyposażona sala to koszt ok. 40 tys. zł także potrzeby są ogromne i my zamierzamy częściowo je zrealizować. Głównymi elementami tej sali będzie łóżko wodne, kącik lustrzany oraz kolumna wodna – są przedmioty, na które w pierwszej kolejności przeznaczymy pieniądze, a pozostałą część przeznaczymy na kolejne potrzebne sprzęty. A jest ich dużo, są to: dywan światłowodowy, tablica kolorowa, drabina z głośnikami, tapeta UV plus lampy oświetlające, kurtyna światłowodowa, tor świetlno-dźwiękowy, tunel nieskończoności, panele lustrzane, projektory… to tylko kilka z głównych przedmiotów i jest jeszcze dużo dodatków, o które można salę wzbogacać według potrzeb.

Widzimy, że potrzeby są ogromne i liczymy na to, że wsparcie biegaczy, instytucji, firm pomoże nam doprowadzić do stworzenia takiego właśnie miejsca w szkole 101.

Czy poza udziałem w biegu można wesprzeć Stowarzyszenie w inny sposób? W jaki?

Oczywiście. Nawet jeśli nie jest się biegaczem można odwiedzić nas w dniu biegu i skorzystać z atrakcji w zorganizowanej przez nas strefie animacji. Znajdziecie tam Państwo naszych wolontariuszy z puszkami, do których można wrzucić przysłowiowe „parę groszy” – prowadzimy bowiem w dniu biegu zbiórkę publiczną, wspierającą nasze działania charytatywne.  Więcej o zbiórce pod adrsem: https://zrzutka.pl/czkfua

Drugi sposób na wsparcie naszej inicjatywy to przekazanie nam darowizny – szczegóły pod adresem: http://www.niebieskafala.pl/darowizny/

Myślę, że warto pomagać, bo jak mawiają… dobro wraca! Mam Nadzieję, że spotkamy się już niedługo na błoniach stadionu w imię naszego hasła „Biegam, Rozumiem, Pomagam”!

Dziękuję za rozmowę. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Rozmawiała Marta Muszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here