Jak spędzić aktywny weekend zimą w mieście?

599
wyświetleń
Jak spędzić aktywny weekend zimą w mieście?
Jak spędzić aktywny weekend zimą w mieście?

Sezon zimowy nie zachęca do aktywności fizycznej. Krótkie dni i niskie temperatury kojarzą się raczej ze spędzaniem czasu na kanapie pod kocem, z kubkiem kakao w ręce. Warto jednak od czasu do czasu wyjść z domu i zadbać o formę! Dzięki naszym propozycjom sportów pod dachem przekonasz się, że przez cały rok możesz żyć zdrowo, aktywnie i pełnią życia.

Basen – aktywność dla całej rodziny

Podczas wakacji bardzo często wybieramy na cel podróży morze lub jezioro. Wszyscy bowiem – i dzieci, i dorośli – kochamy przebywać w wodzie. Co ważne, z tej przyjemności nie trzeba rezygnować zimą! Kryte pływalnie oraz coraz powszechniej obecne w miastach parki wodne zapewniają możliwość uprawiania wodnych sportów przez cały rok. Pływanie wzmacnia mięśnie i stawy, poprawia kondycję, pobudza układ krążenia oraz pomaga zachować szczupłą sylwetkę. Aktywność ta jest też polecana przez ortopedów i fizjoterapeutów dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.

Na basen uczęszczać mogą osoby w każdym wieku, od niemowląt po osoby starsze. Poza tradycyjnym pływaniem coraz popularniejszy staje się wodny aerobik. W zajęciach tego typu z powodzeniem uczestniczą nawet osoby niepotrafiące pływać. Po zanurzeniu w wodzie pozornie tracimy na wadze, więc jest to świetna opcja dla osób mających problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Chodzenie na basen jest więc nie tylko wspaniałą rozrywką dla całej rodziny, a także można z niej czerpać wiele korzyści dla zdrowia.

Taniec – wyraź siebie i zadbaj o formę

Kiedy dajemy się porwać muzyce, możemy w pełni wyrazić siebie, swoje emocje i charakter. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że podczas tańca w ślad za poprawą samopoczucia idą korzyści zdrowotne! Dowolny styl tańca wyrabia kondycję i pozwala szybciej schudnąć. Podczas tańca aktywnych jest wiele różnych mięśni, które nie tylko muszą być zdolne do większego niż zwykle zakresu ruchu, ale także utrzymać ciężar ciała. Co więcej, pobudza się ukrwienie, a do komórek dociera więcej tlenu. Taniec dostarcza więc siły i energii.

W zajęciach tanecznych można brać udział bez względu na płeć i wiek. To fakt, że zaczynając jako osoba dorosła, może być ciężko zostać zawodowym tancerzem, ale w niczym nie przeszkadza to traktować tańca jako sportu oraz przede wszystkim, dobrej zabawy. Zajęcia taneczne odbywają się w grupach lub indywidualnie, z podziałem na grupy wiekowe oraz styl tańca, dla tego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Przeczytaj także: Bachata – o tańcu z Dominikany

Joga – coś dla ciała i dla ducha

Zajęcia jogi stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, ponieważ w dzisiejszym zabieganym świecie dają cenną okazję do wyciszenia emocji. Joga to przykład aktywności, która potrafi równie dobrze wpływać na ducha, jak i na ciało. Są to ćwiczenia, które wzmacnia mięśnie i stawy oraz pomagają w kłopotach z kręgosłupem. Co więcej, joga potrafi również uśmierzyć przewlekły ból, a nawet zapobiegać jego nawrotom.

Pozytywny wpływ jogi na umysł to nie tylko relaks i wyciszenie. Regularne praktykowanie tej formy aktywności potrafi na dłużej poprawić nastrój i zapobiegać stanom depresyjnym. Jako sport wyjątkowo bezpieczny, joga polecana jest również dla dzieci i kobiet w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że w jodze, jak w każdym sporcie, istnieją różne poziomy zaawansowania i warto rozpocząć od zajęć dla początkujących.

Przeczytaj także: Joga – sprawdzony sposób na zimową chandrę

Spinning – jazda na rowerze przez cały rok

Miłośnicy jazdy na rowerze bywają niepocieszeni, kiedy okazuje się, że pogoda zmusza ich do schowania ukochanych jednośladów do garażu. Na szczęście i na to znajdzie się rozwiązanie! Jest nim spinning, czyli jazda na specjalnym rowerze, odbywająca się w sali spinningowej. Są to zajęcia grupowe o charakterze wytrzymałościowym – tempo jazdy narzuca muzyka, a nad wszystkim czuwa instruktor. Spinning wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję pracy serca i korzystnie wpływa na układ oddechowy.

Zajęcia ze spinningu z instruktorem to dawka niesamowitej energii oraz endorfin. Mogą w nich uczestniczyć także osoby z nadwagą oraz o niskiej sprawności ruchowej. Regularny trening już wkrótce sprawi, że o wszystkich tych kłopotach szybko zapomnisz.

Przeczytaj także: Czym jest spinning i gdzie można go trenować w Poznaniu?

Fitness – sposób nie tylko na odchudzanie

Zajęcia w klubie fitness pomagają zrzucić zbędne kilogramy, ale to nie ich jedyna zaleta. Przede wszystkim, fitness to pojęcie bardzo ogólne i kryją się pod nim rozmaite formy zajęć: klasyczne wzmacniające mięśnie brzucha i pośladków, pilates, stretching oraz wiele innych. W zależności od konkretnego rodzaju ćwiczeń fitness poprawia funkcje różnych części ciała, a poza tym działa korzystnie na układ krwionośny, pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę i dodaje energii.

Zajęcia w klubie fitness odbywają się zazwyczaj w grupie, choć istnieje możliwość wykupienia godzin sam na sam z trenerem. Tego rodzaju aktywność zasadniczo uprawiać może każdy, jednak dobrze jest dobrać konkretny rodzaj zajęć do swoich potrzeb. Kluby coraz częściej wprowadzają specjalne oferty dla dzieci oraz seniorów, proponując bezpieczny, dla danej grupy wiekowej, zestaw ćwiczeń.

Uprawianie sportu to sposób na ciekawe spędzanie czasu, a przy okazji poprawę kondycji i stanu zdrowia. Warto przez cały rok interesować się ofertą sportowych ośrodków tak, by nawet zimą nie przerywać treningów. Dzięki temu nabierzesz formy na nadchodzące lato, zyskasz więcej energii do działania, a także nabierzesz jakże cennej w sezonie zimowym odporności organizmu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here